Pressroom

2000-09-11
Plany podwojenia produkcji. Opakowania, grecki inwestor
Grecki producent opakowań, grupa Maillis, kupił 100 proc. udziałów w spółce Marflex, będącej jednym z największych w Polsce producentów folii do pakowania palet i reklamowych toreb foliowych z nadrukiem. Maillis chce w przyszłym roku podwoić produkcję zakładu.
Dotychczas sprzedawaliśmy Polsce folię importowaną z Grecji, teraz skupimy się na krajowej produkcji. Już w 2001 r. chcemy ją podwoić - wyjaśnia Jacek Kowalczyk, dyrektor ds. sprzedaży działającej od trzech lat polskiej spółki greckiego inwestora MJ Maillis Polska. Produkcję w Polsce umożliwi greckiej grupie kupno 100 proc. udziałów rodzinnej spółki Marflex, jednego z największych w kraju dostawców folii stretch do pakowania ładunków na paletach.
Marflex w ostatnich latach przekształciła się z niewielkiego rzemieślniczego zakładu w sporą firmę, która w 1999 r. zatrudniała 120 osób przy sprzedaży w wysokości 50 mln zł. Rocznie Marflex produkuje ok. 14,5 tys. ton folii (krajowa produkcja sięga ok. 24 tys. ton), z czego 30 proc. wysyła na eksport do państw Europy Środkowej i Wschodniej. Spółka jest też jednym z większych producentów reklamowych toreb foliowych z nadrukiem (ok. 85 mln sztuk rocznie) i świadczy usługi drukarskie. Jak ocenia Adam Guz, doradca finansowy zarządu Marfleksu, w tym roku, nawet bez dodatkowych inwestycji, przychody spółki powinny wzrosnąć do ok. 90 mln PLN. Tymczasem grecki inwestor, Maillis zamierza jeszcze we wrześniu zacząć instalację nowych linii produkcyjnych i w 2001 r. zwiększyć produkcję folii do 28 tys. ton. Nowy właściciel ma przejąć także wszystkich pracowników spółki. Ani przedstawiciele Maillis Polska, ani Marfleksu nie chcieli ujawnić wartości transakcji. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, sięgała ona kilkunastu milionów USD. (Reuters, inf. wł.) A.B.
Rzeczpospolita